Jak vyčistit zčernalé stříbro

Stříbrné šperky, ať jsou sebevíc kvalitnější, mohou postupem času zčernat. Toto zčernání mají na svědomí sloučeniny síry obsažené ve vzduchu v kombinaci s vlhkostí. Tento proces se nazývá oxidace. Nejedná se o závadu šperků, nýbrž o jejich přirozenou vlastnost. Zčernal váš oblíbený stříbrný šperk? Vyzkoušet můžete některý z následujících typů, které vám pomohou stříbro účinně vyčistit.

Citron nebo ocet jako zázračný čistič zašlého stříbra

Jednou z možností, jak vyčistit zčernalé stříbro, je použití citronu nebo octa. Tato metoda je velmi využívaná a účinná. A jak na to? Smíchejte v hrnku malé množství horké vody s 1 lžičkou citronové šťávy nebo octa. Do tohoto nálevu ponořte zčernalé stříbro na dobu 30–45 minut. Vyvarujte se delšího působení, díky kterému by se mohly vaše šperky ze stříbra ještě více poničit. Následně stříbro opláchněte vlažnou vodou a důkladně osušte nebo nechte uschnout na vzduchu.

Jedlá soda v kombinaci s alobalem

Zbavit vaše šperky nežádoucí černé barvy vám pomůže také jedlá soda v kombinaci s alobalem. Postup je následující. Do misky nalijte menší množství převařené vody. Do ní vložte kousek alobalu a navrch váš stříbrný šperk. Několikrát šperk s alobalem otočte, poté jej důkladně opláchněte vlažnou vodou a osušte. 

Zubní pasta nejen na čištění zubů

Zubní pasta nemusí sloužit jen k vyčištění vašeho chrupu. Skvěle si totiž dokáže poradit i se zašlým stříbrem. I tento proces je velmi jednoduchý. Stačí jen nanést malé množství zubní pasty na kartáček a stříbro jím jemně vyčistit. Vyvarovat byste se ovšem měli použití abrazivní pasty, která by šperk mohla poničit. Následně jej opláchněte a osušte.

Sůl nad zlato

K vyčištění vašich oblíbených stříbrných šperků můžete použít i kuchyňskou sůl. Tu můžete použít opět v kombinaci s alobalem, jako u jedlé sody. Do misky s alobalem vložte šperk, posypte solí a zalejte 200 ml vroucí vody. Nechte působit a následně jej opláchněte a osušte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *