Letecké simulátory

Začínající i profesionální piloti trávi dost času na simulátorech. Právě na věrném simulátoru se naučí ovládat všechny potřebné přístroje, orientovat se na přístrojové desce a komunikovat s řídící věží. V leteckém simulátoru dělají první krůčky všichni zájemci o létání a povinně v nich nalétávají piloti dopravních letadel. Vyberte si tedy jeden z profesionálních trenařérů – některé jsou dokonce přímo ve výcvikovém centru ČSA v pražské Ruzyni – a zasedněte do sedadla prvního pilota.

Simulátory letadel

Cestující při každém úspěšném přistání zpravidla tleskají pilotovi za úspěšně zvládnutý let. Myslíte si, že byste i vy zvládli řídit a přistát s dopravním letadlem? I bez pilotní licence si to můžete vyzkoušet na vlastní kůži a to dokonce na simulátorech ČSA, které využívají budoucí piloti při výcviku. Simulátory letadel jsou v posledních letech velmi oblíbeným dárkem, který ocení především muži, kteří se o letadla zajímají. Nemusíte se ale bát, pro zvládnutí letu nepotřebujete žádné předchozí informace, vše podstatné vám řekne instruktor. Na vlastní kůži si můžete vyzkoušet celý proces letu, od nastartování, komunikace s řídící věží až po samotný let a přistání. Letecké simulátory jsou věrnými kopiemi reálných letadel, jako jsou Boeing 737 nebo Airbus 320. Simulátor letadla vás nejen že provede celým procesem letu z jednoho letiště na druhé, ale navíc simuluje změny počasí a další situace, které mohou při letu nastat. Pokud se vám povede bezproblémově přistát, ocení to cestující potleskem. Na konci letu získáte vyhodnocení, jak jste si při letu vedli.

Let na simulátoru není žádná věda

Usedněte do kokpitu letadla a vydejte se do sousední země s pasažéry za zády. První letadlo, které bylo těžší než vzduch, vytvořili bratři Wrightové. První let proběhl 17. Prosince 1903, kdy světlo světa spatřilo něco, co létalo a zároveň bylo těžší než samotný vzduch. Od té doby se z letadel stala monstra, která dokáží přepravovat stovky lidí. Postupem času se letadla začala vylepšovat, a tak se postupně měnilo i řízení letounu. Dnešní kokpit letadla vypadá velmi složitě a laik mu ani moc nemůže rozumět. Pokud si ale chcete vyzkoušet řízení letounu na vlastní kůži, můžete využít simulátoru letadla. I vy s pomocí instruktora budete schopni dopravit letadlo plné cestujících do cílové stanice.

Jak letecký simulátor funguje

Každý z vás má šanci nasednout do dopravního letounu nebo akrobatického letadla. Kokpit přístroje je identický s reálnou předlohou. Boeing 737Airbus 320 nebo ATR vypadají úplně stejně jako simulátor. Některé simulátory se dokonce nachází přímo ve výcvikovém centru ČSA a trénují na nich budoucí piloti. Díky moderním technologiím na vás při letu čekají stejné podmínky, jako v letadle. Připravte se na různé nástrahy a změny počasí. Během letu můžete využít autopilota nebo řídit celý let sami. Samozřejmě budete před odletem komunikovat s řídicí věží, která vám musí dát pokyn k odletu. Než dostanete letadlo do vzduchu, projdete krátkým proškolením od instruktora, který s vámi bude po celou dobu letu. Před řízením letounu nemusíte mít žádné znalosti, se vším vám pomůže již zmiňovaný instruktor. Během letu se může vystřídat několik lidí. Po úspěšném přistání a ukončení obdržíte shrnutí celého letu a zjistíte, jak jste si vedli.