Prevence je lepší než karanténa

Prevence je lepší než karanténa

Nejenom ve firmách se stále častěji sahá po preventivní dezinfekci prostor. Za posledních deset měsíců většina z nás na vlastní kůži zjistila, že je mnohem příjemnější stokrát dezinfikovat preventivně než jednou muset zavřít všechny zaměstnance nebo klienty na dva týdny do karantény.

K důkladné preventivní dezinfekci vede několik cest, od manuálního použití dezinfekčního prostředku přes využití UV-C záření až po profesionální zásah ozonem.

Manuální dezinfekce je jednorázově nejdostupnější, nicméně při pravidelném používání je časově náročná, lze ji tedy doporučit spíš do domácností a prostor s menší koncentrací osob.

UV-C lampy dezinfikují oproti tomu prostor i vzduch zcela bez práce, pouze je potřeba před jejich zapnutím z místnosti odstranit veškeré živé organismy (lidé, zvířata, květiny). Nespornou výhodou je, že k jejich obsluze nepotřebujete profesionálního technika, stačí vám dálkové ovládání. A stejně dobrou službu odvedou i přenosné germicidní lampy, které naopak dezinfikují lokálně vše, na co s nimi posvítíte – kliky, umyvadlové baterie, dávkovače mýdla… zkrátka stačí posvítit a za pár vteřin je vydezinfikováno. Naprostým hitem posledních dní jsou pak UV čističky vzduchu, které k čištění využívají ultrafialové záření, to ovšem působí nepřímo uvnitř čističky a díky tomu může být čistička zapnutá i v přítomnosti osob.

Ozónové čištění neboli ozonifikace je profesionální služba určená do libovolně velkých prostor. Její využití se doporučuje zejména v případech, kdy se v prostoru již potvrdila nákaza a vy potřebujete mít 100% jistotu, že jsou prostory bezpečné. Technik dorazí na místo a nejpozději za 4 hodiny lze zasažené prostory bezpečně využívat.